Poznaj svoje peniaze

piggy-bank-with-money_4460x4460.jpg

Ľudia vedia o svojich peniazoch veľmi málo, aj keď to o sebe často nevedia. Nie, vedieť zostatok na svojom účte v banke neznamená poznať svoje peniaze. Mnohí sa takýmto analýzam vyhýbajú. A dôvod? Myslia si, že ide o niečo tak odborné a časovo náročné, že by to jednoducho nezvládli. Ak si prečítaš článok až dokonca zistíš, že ide o praktické spôsoby, vďaka ktorým budeš mať jasný prehľad o svojich peniazoch a zvládne to naozaj každý.

Odrazový mostík

calculating-bills_4460x4460.jpg

Prvým krok k poznaniu svojich financií znamená poznať všetky svoje príjmy a výdavky. Ja viem, možno sa ti to zdá ako samozrejmosť. No napriek tomu je táto informácia pre mnohých niečo neznáme. Prečo si však zaznamenávať svoje príjmy a výdavky? Či už podnikáš, alebo používaš peniaze čisto na osobný účel, je dobré vedieť, z ktorej straty a v akom množstvo prídu a na aký účel odídu. Takýto prehľad má obrovský zdroj informácií, ktorý sa ti môže zísť keď budeš raz meniť svoj životný štandard.

Správny účel

sara-kurfess-745439-unsplash.jpg

Určite mi dáš za pravdu, že priemerný človek minie všetky svoje príjmy na bežné výdavky, alebo náklady. Na konci mesiaca mu tak zostáva len veľmi malá suma, prípadne je „na nule“. Je to ako začarovaný kruh, z ktorého sa však dá dostať. Už vieš, že odrazový mostík k tomu, aby si spoznal svoje peniaze je mať dokonalý prehľad o svojich príjmoch a výdavkoch. Na to, aby prestal behať v kolese ako myš v klietke, je potrebné si svoje príjmy rozdeliť. A tu nastáva pre mnohých ohromná bariéra. „Ako si mám rozdeliť príjmy, keď ledva pokryjem svoje náklady?!“ Mám pre teba iba dva typy:

-          zníž svoje životné štandardy

-          nauč sa zarábať viac peňazí

Vyber si jednu z týchto dvoch možností a budeš opäť o krok bližšie k poznaniu svojich peňazí. Môžeš sa na to však vykašlať a môžeš ďalej žiť vo svojom kolotoči.

Uvedomenie

finances-and-budget_4460x4460.jpg

Možno sa teraz pýtaš, čo tým mám na mysli. Znamená to prijať fakt, že peniaze sú určitý druh energie. Celý tvoj život sa točí okolo peňazí. Môžu k tebe prichádzať, alebo odchádzať v závislosti od svojho postavenia k peniazom. Ak budeš do budúcnosti plánovať výhradne výdavky a spôsob, ako ich môžeš uhradiť, tak sa tvoje výdavky časom len znásobia. Rovnako to platí aj pri príjmoch. Uvedomenie tiež znamená vedieť si nájsť cestu k peniazom za každých okolností.

Povedali o mne

Lukáš je kreatívny, správne zapálený, zodpovedný a cieľavedomý chalan, ktorý si ide za svojimi snami. Je pre našu MYSLI INAK crew veľkým prínosom a je potešením s ním spolupracovať.

Dávid Kidala, Zakladateľ Mysli Inak

Lukáš je môj veľmi dobrý kamarát, o ktorom môžem povedať, že je jeden z mála ľudí, ktorí naozaj nekecajú do vzduchu, ale robia a pracujú na svojich snoch. Píše veľmi dobré články, miluje osobný rozvoj a je s ním sranda. Som veľmi rada, že ho poznám. Robí to, čo ho naozaj baví a nečaká na ten správy čas. Správny čas nie je po strednej škole, ani po vysokej. Je vtedy, kedy si ho spravíme.

Linda Csepreghyová Influencerka

Lukáš je jeden z príkladov, ktorý dokazuje, že vek je len číslo. Napriek mladému veku to má v hlave zrovnané a presne vie, čo od života chce. Zároveň ostáva nohami na zemi a neustále na sebe pracuje, čo dokazuje svojimi skutkami. Len tak ďalej!

Tomáš Turček Zakladateľ Dosahuj Ciele

Tieto stránky používajú cookies.
Prehliadaním týchto stránok s používaním cookies súhlasíte.